Oczyszczanie wątroby

Wątroba

Wątroba

Wątroba jest drugim (po mózgu) najbardziej ukrwionym narządem. Jest także jednym z najważniejszych naszych organów.

Wątroba otrzymuje z ciała mnóstwo krwi różnego typu. W naszym organizmie krew krąży po to, żeby dotleniać inne tkanki, zabierać toksyny, a dostarczać związków odżywczych. W krwi znajdują się także komórki martwe – zabite wirusy, bakterie, grzyby. Ta krew („brudna” i „czysta”) trafia do wątroby i tam musi zostać odpowiednio zagospodarowana.Wątroba otrzymuje krew w ilości 1 litra na minutę. Od jej wydolności zależy, czy wszystkie procesy przeprowadzi prawidłowo.

Wątroba pełni ponad 500 funkcji. Podzielić je można na dwie grupy:

 1. Jest najważniejszym organem, który prowadzi przemianę materii – od niej zależy metabolizm węglowodanów (cukrów), peptydów (białek) i lipidów (tłuszczy). Jest także magazynem żelaza i witamin A,B12,C,D,E. Jednocześnie przeprowadza szereg skomplikowanych procesów neutralizowania toksyn (które uzyskujemy z pożywienia, powietrza, infekcji pasożytów).
 2. Jest najważniejszym organem wydzielniczym. Produkuje i wydziela żółć, enzymy trawienne, cholesterol, substancje uczestniczące w obronie organizmu. Dodatkowo wszystko, co jest bezużyteczne i niepotrzebne we wszelkich cyklach przekazuje jelitom i nerkom, by te usunęły bezwartościowe substancje wraz z moczem lub kałem.

W czasie całego życia narażeni jesteśmy na działanie czynników, które mogą spowodować trwałe uszkodzenie komórek wątroby. Na szczęście jednak wątroba ma duże możliwości regeneracyjne, ale pamiętać należy, że nie jest ze stali!

Oczyszczanie wątroby jest najskuteczniejszą metodą poprawy zdrowia, ponieważ gdy wątroba jest zdrowa, my również jesteśmy zdrowi. Prawidłowo przeprowadzona detoksykacja wątroby zawiera zastosowanie Liver Aid, diety bogatej w białko a ubogiej w tłuszcz oraz gimnastyki. Oczywiście nie można przy tym kategorycznie spożywać alkoholu i narażać się na toksyny pochodzące ze środowiska zewnętrznego, co oznacza, że lepiej nie przebywać w miejscach dla osób palących, nie wdychać toksycznych oparów (np. benzyna) i nie dostarczać organizmowi konserwantów.

Jak rozpoznać silnie zanieczyszczoną wątrobę?

 • miewam niestrawności i częste biegunki
 • na mojej skórze tworzą się piegi, brodawki i brązowe plamy
 • cierpię na wzdęcia
 • czuję gorycz w ustach
 • miewam braki apetytu
 • spodnia część mojego języka jest żółtawa
 • dolegają mi skurcze łydek i palców
 • moje dłonie bywają zaczerwienione wokół kciuka
 • moja skóra jest zimna i wilgotna
 • nie mogę zrobić prawą nogą tak dużego kroku, jaki robię lewą nogą

Czy potrzebuję oczyszczania wątroby? Tak, jeśli:

 • palę papierosy
 • piję alkohol
 • biorę leki
 • mieszkam w mieście
 • otacza mnie skażone środowisko
 • żywię się w fast foodach
 • piję napoje typu cola, pepsi, mirinda
 • mam kontakt z chemikaliami
 • stosuję żrące środki czystości
 • używam farb do włosów
 • spożywam tłuste potrawy
 • moja dieta zawiera białą mąkę

OCZYSZCZANIE  WĄTROBY

Miękkie oczyszczanie wątroby sokami warzywnymi

Wariant 1

Sok na oczyszczanie wątroby.

Marchew 300g,ogórek świeży 90g, burak 90g

Zaleca się do 1 litra soku dziennie.

Wariant 2

Sok na oczyszczanie wątroby.

Marchew 270g, seler 130g, pietruszka 60g.

Zaleca się 1litr soku dziennie.

Wariant 3

Sok na stłuszczoną wątrobę.

2 liście kapusty, 2 marchwie, 1 ząbek czosnku lub plaster czerwonej cebuli o grubości 5 cm, ½ szklanki posiekanej natki pietruszki, ½ cytryny, plaster buraka o gr 5 cm.

Zaleca się 2-3 małe szklanki soku dziennie.

Czas trwania kuracji: 2-3 tygodnie. Powtórzyć po 3-4 tygodniach. Następne przeprowadzać raz na 3 miesiące. Po 5-7 oczyszczaniach można przeprowadzać kurację raz na rok.

Zastosowanie zestawów.

Pić rano na czczo, w ciągu dnia pić 20 minut  przed  jedzeniem. Wypijać razem 1litr soku. Sok należy wyciskać zaraz  przed wypiciem inaczej straci enzymy, witaminy i fitochemiczne składniki odżywcze. Sok wyciskać  w wyciskarce w żadnym razie nie w sokowirówce.

Stosować najlepiej latem i jesienią ale każdy moment jest dobry by rozpocząć kuracje.

Pierwsze czyszczenie jest najtrudniejsze. Zwykle jest wydalane dużo starej żółci, pleśni, białych nici, zielonych „koreczków” ale kamienie nadal mogą pozostawać nie usunięte.

To nie oznacza, że oczyszczenie się nie udało. Po prostu wątroba jest silnie zanieczyszczona i podczas kolejnych oczyszczeń pojawią się kamienie.

Oczyszczanie Igliwem

Wziąć 5 stołowych łyżek igliwia sosny lub świerku, drobno posiekać, zaparzyć wrzątkiem 0,5 litra i gotować 10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wlać do termosu. Pić w ciągu dnia małymi łykami o dowolnej porze. Wywar należy robić codziennie świeży. W trakcie tej kuracji mocz będzie mętny i zabarwiony na różne kolory. Kiedy mocz wróci do normalnego zabarwienia (kolor jasnego piwa), kuracja powinna być zakończona.
Kurację należy stosować w lutym, marcu i kwietniu.

Instrukcja metodyczna oczyszczenia wątroby

Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego zastosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów.

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie- ,,złagodzenie” organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm. ,,Złagodzenie” organizmu można osiągnąć korzystając z sauny lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (po 10-20 min). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie po takim zabiegu łagodzącym i rozgrzanego całego ciała. ostatnie ,,złagodzenie” proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić tylko głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 l świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek, w porcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających.
Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzać pod koniec tygodnia (piątek- sobota- niedziele).
1-2 dzień-przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść -pijcie sok, chce się pić -pijcie sok (burak + jabłka,1;4).
Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu (tylko nie należy marznąć i schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających.
3 dzień -rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18-ej pić sok ( podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem).

Po godzinie 14-ej od czasu do czasu nagrzewać powierzchnię wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18-ej.
O 18-ej przyrządzić mieszankę z; 150 g oliwki z oliwek i 150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbek czosnku- rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem. Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka . O 19.00 wstać, wypić 2 łyżki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się na wymioty wziąć i ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie. Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny.
I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, ograniczamy się do już wypitej. Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę i oglądać telewizję lub czytać.
Po 1,5- 2-3 godzinach rozpocznie się parcie i opróżnianie jelit. Mniej więcej około północy wypijamy napar z ziół przeczyszczających i kładziemy się spać.
Rano wypijamy napar z ziół przeczyszczających i jemy lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem z zieleniny, ryż z duszonymi warzywami itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

ILE RAZY NALEŻY CZYŚCIĆ WĄTROBĘ

Pierwsze czyszczenie jest najtrudniejsze, ponieważ organizm traci dużo sił. Zwykle jest wydalane dużo starej żółci, pleśni, białych nici, zielonych „koreczków” ale kamieni może nie być. To nie oznacza, że oczyszczenie się nie udało. Po prostu wątroba jest silnie zanieczyszczona i podczas kolejnych oczyszczeń pojawiają się kamienie. Drugi oczyszczanie jest już łatwiej przeprowadzić. Powinno się ono odbyć po 3-4 tygodniach, następne oczyszczania proszę przeprowadzać raz na 3 miesiące. Po 5-7 oczyszczaniach można przeprowadzać kurację raz na rok.
Pytanie –  po co tak często należy przeprowadzać kurację pierwszych oczyszczeń wątroby?

Po to, że ponieważ wątroba składa się z 4-ech części w ciągu jednego zabiegu oczyszczania zdąży się oczyścić tylko jedna część, w ciągu drugiego- druga…, a jeśli zmienimy sposób odżywiania się, to po każdym z oczyszczań będą się z nas sypać kamienie jak w kamieniołomach. Kolejne oczyszczania jeszcze są niezbędne dlatego, że kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych powoli się osadzały przez wiele lat stając się gładkie, przyjmowały kształt przewodów żółciowych. ( kamienie na plaży oszlifowane przez morską wodę). Dlatego one nie dokuczają bólami, tylko przeszkadzają wątrobie normalnie funkcjonować. Przeprowadzając oczyszczanie, rozdrabniacie kamienie, one zaczynają się poruszać ich kształt i położenie się zmienia, swoimi chropowatymi brzegami mogą podrażniać ścianki przewodów żółciowych. W czasie kolejnych oczyszczań kamienie się zmniejszają i następnie są swobodnie wydalane. Jeśli po 2 dniach od czasu pierwszego oczyszczania odczuwacie ciężkość w wątrobie, po 2 tygodniach należy zabieg oczyszczania powtórzyć.

Kuracja Dr H. Clark
Kuracja dotyczy usprawnienia krążenia żółci poprzez częściowe usuwanie złogów zalegających w pęcherzyku żółciowym i w przewodach żółciowych. Najbardziej zdumiewające jest to, że te osoby, które nie odczuwają żadnych szczególnych dolegliwości ze strony wątroby również obserwują schodzenie kamieni. Proszę się nie obawiać złogi schodzące podczas kuracji są miękkie i ich wydalanie nie jest obarczone dolegliwościami. Efektem kuracji powtarzanych nawet wielokrotnie jest usprawnienie krążenia żółci. Dodatkowo suplementami typu Super Detox wspierać należy codziennie prawidłową pracę komórek wątroby i wiązanie toksyn.

Zestaw składników:

 • 4 łyżki stołowe soli gorzkiej (sól Epsom),
 • 1 – 2 czerwone grejpfruty – potrzebna ilość soku 2/3 do 3/4 szklanki,
 • oliwa z oliwek – pół szklanki (125),
 • 1 słomka do picia, słoik o pojemności 1/2 litra z pokrywką.

Kuracja trwa 2 dni. Zaplanuj ją w taki sposób, aby móc odpocząć drugiego dnia kuracji(np. z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę). Pierwszego dnia kuracji nie należy przyjmować lekarstw, które nie są konieczne. Zjedź śniadanie i drugie śniadanie bez tłuszczu. Proponowany jadłospis: kasza chleb, miód, dżem, gotowane warzywa, pieczone ziemniaki (bez masła i produktów mlecznych). W ten sposób nie obciążymy pracy wątroby i cała energia skierowana jest na jej oczyszczanie. Wypij 0,5 – 1 litra wody. Możesz jeść i pić do godziny 14. 00. Należy ściśle przestrzegać godzin.

14.00 GODZ. Od godziny 14 nic nie jedz i nie pij. Jeśli zjesz coś później możesz poczuć się źle podczas kuracji. Rozpuścić 4 łyżki stołowe soli gorzkiej w 3 szklankach wody (750ml). Z tej ilości będą 4 porcje roztworu soli do picia po 3/4 szklanki (180 ml) każda.

18.00 GODZ. Wypij pierwszą porcję rozpuszczonej soli tj. 3/4 szklanki (180ml). Możesz ewentualnie wypić kilka łyków czystej wody (lub wypłukać usta) lub wypić kilka łyków soku z grejpfruta. Przygotuj oliwę i grejpfruty aby były temperatury pokojowej.

20.00 GODZ. Wypij drugą porcję soli rozpuszczonej tj . 3/4 szklanki (180ml). Pomimo, że nie jadłeś od 14, nie czujesz głodu. Sól gorzka powoduje oczyszczanie jelit. Ewentualnie pochodź po mieszkaniu lub pospaceruj wokół domu. To powoduje szybsze działanie roztworu soli.

21.45 GODZ. Wlej 1/2 szklanki (125 ml) oleju do słoiczka z pokrywką. Wyciśnij sok z czerwonych grejpfrutów i przecedź go. Potrzebne będzie przynajmniej pół szklanki soku, ale lepsza jest większa ilość (3/4 szklanki – można dodać trochę soku z cytryny). Wlej ten sok do oleju, zamknij pokrywką i dobrze wstrząśnij, tak żeby olej i sok były ze sobą dobrze wymieszane. Idź po raz ostatni do łazienki. Bądź gotów ze wszystkim do godz. 22.00 (można się nieco spóźnić, ale nie więcej niż 15 min).

22.00 GODZ. Stojąc przy łóżku wypij olej zmieszany z sokiem (pij przez słomkę). Olej z sokiem wypij w ciągu 5 minut ( osoby starsze lub osłabione w ciągu 15 min). Po wypiciu POŁÓŻ SIĘ NATYCHMIAST NA PLECACH (z głową ułożoną wyżej na poduszce).

I LEŻ TAK ABSOLUTNIE SPOKOJNIE PRZEZ 20 MINUT.

POWODZENIE TEJ KURACJI ZALEŻY OD TEGO, ŻEBY LEŻEC SPOKOJNIE.

Zwróć uwagę, czy kamienie żółciowe lub wątrobowe przesuwają się. Niektórzy czują jakby kulki wydobywały sie z wątroby. Podczas tego procesu nie odczuwa się bólu, ponieważ sól gorzka otworzyła drogi żółciowe. Po 20 min. ułóż się swobodnie do spania.

NASTĘPNEGO DNIA (nie wcześniej jak po godz. 6 rano lub później). Jeśli po przebudzeniu się masz lekkie bóle brzucha lub jest ci niedobrze, połóż się jeszcze trochę. Wspomniane dolegliwości powinny minąć po krótkim czasie. Udaj się ewentualnie do łazienki. Potem wypij trzecią porcję rozpuszczonej soli tj. 3/4 szklanki (180 ml). Nie pij tej porcji przed godzina 6.00.

2 GODZINY PÓŹNIEJ : Wypij ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli 3/4 szklanki (180 mi). Połóż się ewentualnie jeszcze do łóżka.

PO NASTĘPNYCH 2-CH GODZINACH: Kuracja jest zakończona.

Możesz zacząć jeść. Zacznij od soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, grejpfrutów, cytryny, a po 30 min. zjedź trochę owoców. Poczekaj jeszcze godzinę zanim zaczniesz jeść normalne jedzenie, ale poczekaj jeszcze z tłuszczem. Dopiero pod koniec dnia (wieczorem) możesz jeść normalnie (ewentualne zmęczenie powinno minąć). Zjedz dobry jogurt najlepiej bez owoców (uzupełnienie flory bakteryjnej w jelitach), a później używaj Degestive Enzymes @ Probiotics z każdym posiłkiem. Po każdej kuracji proponuję 2 kaps Super Detox wieczorem i 2 kaps MusculoSkieletal Formuła rano. 15 min przed posiłkiem proszę wypić pół cytryny z ciepłą wodą.

REAKCJE PODCZAS KURACJI:

Po wypiciu pierwszy raz rozpuszczonej soli może nastąpić po 2 godz. biegunka. Drugiego dnia po wypiciu rozpuszczonej soli również może byc biegunka. Zwróć szczególną uwagę na to co zostaje wydalone (drugiego dnia kuracji). Policz ile kamieni zostało wydalonych. Kamienie żółciowe mogą różnić się kształtem i kolorem. Są one przeważnie zielone – to są te prawdziwe kamienie żółciowe, ale mogą być też brązowe, białe, czerwone, bordowe, wielkości pestek jabłka. Czasami drogi żółciowe wypełnione są kryształkami z cholesterolu, które nie zostały przekształcone w kamienie.

Po wydaleniu wygląda to jak piana. To hamuje prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Po kuracji można mieć luźny stolec 1- 2 dni. Należy pamiętać o piciu kwaśnego mleka. Osoby mające choroby chroniczne mogą wydalić nawet kilkaset kamieni! Dlatego ważne jest powtarzanie kuracji, ażeby usunąć wszystkie kamienie. Między kuracjami powinno być przynajmniej 2 tygodnie przerwy.

Odżywianie po oczyszczeniu watroby

Należy wiedzieć jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Są to; smażone mięso, ryba, ostre tłuste przekąski ( szczególnie zimne), żywność, która jest bogata w skrobię – biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki – zatykają tkanki wątroby, a także grzyby. Przy schorzeniach wątroby należy ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę, kakao.
W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić soki ( burak + marchew), w porcji 1; 4, do 0,5 l dziennie. Wątrobie są niezbędne witaminy A, C, B, K, które w dużej ilości znajdują się w żółtku kurzego jaja, maśle śmietankowym, twarogu, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronie, arbuzie, truskawkach, jabłkach, śliwkach suszonych, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży, porzeczkach.
Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym jest bardzo pożyteczna ” uzdrawiająca kasza”, którą się przyrządza w następujący sposób: 100 g przerośniętej pszenicy, 100 g gotowanych buraków, 100 g gotowanej marchwi, 100 g suszonych moreli. Wszystko skręcić na maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa. Masło śmietankowe i olej roślinny starajcie się Państwo dodawać tylko do gotowych potraw, nie w procesie obróbki kulinarnej. Pierwsze oczyszczenie można przeprowadzić zużywając 150 g oliwki, przy kolejnym ilość oleju i soku z cytryny można zwiększyć do 200 g. Zamiast picia naparu ziół przeczyszczających, dobrze jest oczyścić jelita, robiąc lewatywę (na 400 g przegotowanej wody dodać 2 łyżeczkę soku z cytryny) – to poprawia efekt oczyszczania jelit.

Ostropest plamisty – sojusznik wątroby

Ziele to znane jest od wieków jako tradycyjny składnik toniku wątrobowego. Istnieje kilkaset publikacji naukowych omawiających działanie jego na wątrobę. Ostropest plamisty nazywany jest ostem mlecznym, a po łacinie nazywa się Silybum marianum. Działanie tej rośliny jest różnorodne; chroni i regeneruje wątrobę, przeciwdziała hipoglikemii, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Można je stosować w następujących przypadkach:

 • chroniczne zapalenie wątroby
 • marskość wątroby
 • uszkodzenie wątroby
 • zastój żółci
 • stłuszczenie wątroby (umożliwia naprawę komórek wątroby i regeneruje jej uszkodzenia)

Wyniki badań klinicznych, laboratoryjnych oraz badań tkankowych przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach, wykazały że ostropestplamisty ma korzystne działanie we wszystkich wyżej wymienionych dolegliwościach. Zażywanie tego ziela zmniejsza degenerację wątroby. W 1969 roku przeprowadzono słynny eksperyment z użyciem falloidyny, czyli trucizny pochodzącej z muchomora sromotnikowego. Wynik eksperymentu dowiódł, że ostropest plamisty działa ochronnie. Falloidyna to bardzo silna trucizna, aleostropest plamisty potrafi zablokować jej toksyczne działanie, co zaświadcza, że niezwykle skutecznie potrafi chronić wątrobę ( źródło: Arzneim Forsch 1969, 19: 613-15). Ponadto ostropest plamisty ma także inne zalety- odkryto, że pomaga komórkom wątrobowym, hepatocytom w samonaprawie i samoregeneracji po tym, jak uległy uszkodzeniom. Ostropest plamisty zawiera pewien cenny związek zwany flawonem, ktory chroni niektóre organelle (mitochondria i mikrosomy) komórek wątroby przed peroksydacją (utlenianiem) lipidów. Właściwości ochronne ostropestu plamistego są o wiele silniejsze niż witaminy E.

Silnie działające enzymy odtruwające wątrobę, które rozkładają leki i toksyczne związki, należą do systemu enzymów zależnych od cytochromu P-450. Jeden ze składników ostropestu, zwany silibininą, wydatnie zwiększa aktywność tych enzymów.

Trwające ponad trzy miesiące badanie z udziałem 67 pacjentów z chronicznym zapaleniem wątroby, wątrobą uszkodzoną z powodu zatrucia dróg żółciowych wykazało, iż zażywanie tego ziela poprawia funkcjonowanie wątroby. Badanie to wykazało również, że pacjenci z marskością wątroby z powodu nadużywania alkoholu mieli znacznie dłuższą przeżywalność po używaniu tego zioła ( źródło: S. Talalaj, Silybum marianum. National Herbal Association of Australia, Sydney 1985).

Ostropest plamisty ma również działanie anty nowotworowe co objawia się w hamowaniu podziału komorek nowotworowych, skracaniu ich żywotności oraz zmniejszaniu przepływu krwi do guza. Dodatkowo zmniejsza efekty uboczne chemioterapii.Ostropest plamisty można zażywać w postaci tabletek, roztworu na wodę. Należy przestrzegać dawek dziennych/ dobowych. Osoby z alergią powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Reklamy