Oczyszczanie nerek

Nerki należą do najważniejszych narządów biorących udział w oczyszczaniu naszego organizmu z toksyn. Każdego dnia wykonują one ogromną pracę, bowiem filtrują około 1360 litrów krwi. Naukowcy dowiedli, że zdrowe nerki, to zdrowa psychika, mocne włosy, kości. Jeśli zostaje zaburzona praca nerek, następuje odkładanie się trucizn w krwiobiegu. Następstwem tego jest: wysokie ciśnienie, żylaki, zwapnienie tętnic, zatrzymywanie wody w organizmie, reumatyzm, artretyzm, osadzanie się w nerkach złogów, tzw. „kamieni” bądź „piasku”. Dlatego polecam jedną z najprostszych kuracji oczyszczających nerki.

Objawy nieprawidłowego działania nerek

Niektóre zewnętrzne objawy zanieczyszczonych nerek:

 • Pojawienie się worków pod oczami
 • Białe kropki na paznokciach

Niektóre przyczyny nieprawidłowej pracy nerek:

 • nagromadzenie śluzu, z którego powstają kamienie,
 • rozszerzenie nerek od nadmiaru spożycia płynów,
 • zwężenie nerek od nadmiaru spożywania soli, mięsa, ryb, pieczywa, słodyczy, produktów mącznych i rafinowanych

Jeśli pod oczami pojawiają się worki, to świadczy o nadmiarze płynów i złogów tłuszczu w nerkach.

Jeśli przy dotyku worek jest miękki, to świadczy o dużych i ilościach spożywanych płynów. Jeśli worek jest twardy, jest to spowodowane nadmiarem spożywania żółtego sera, tłustych produktów mlecznych, tłustego mięsa słodyczy i tłuszczu zwierzęcego. Jeśli powieki są zaczerwienione, jest to oznaka tworzenia się kamieni.

Przy prawidłowej pracy nerek, człowiek powinien oddawać mocz 3 – 4 razy dziennie. Natomiast jeśli mocz oddajemy częściej, to należy zmniejszyć ilość spożywanych płynów. Kolor moczu powinien mieć barwę jasnego piwa.

Jeśli kolor moczu jest bardzo jasny, to należy spożywać więcej soli, jeśli ciemny, to spożycie soli należy zmniejszyć.

Jeśli wokół oczu pojawiają się ciemnobrązowe koła, świadczy to o spożywaniu dużych ilości soli i produktów zawierających sole. W takich przypadkach należy przejść na dietę bez soli, zamiast soli używać różnego rodzaju przyprawy (suszony czosnek, pietruszka itp.).

Sposoby oczyszczania nerek

Oczyszczanie sokami

Dobry wynik daje oczyszczanie nerek przy pomocy mieszanki soków:

 • z marchwi,
 • selera,
 • pietruszki

w proporcji (9:5:2).
Wciągu dnia należy 3-4 razy pić najlepiej przed jedzeniem 1/2 szklanki mieszanki.
Czas trwania kuracji 1-2 tygodnie. W pierwszym roku co 3 miesiące kuracje należy powtarzać, następnie raz w roku.

Napar z dzikiej róży
W celu rozpuszczenia i rozdrobnienia do wielkości ziarna piasku wszystkich kamieni w organizmie jest konieczny napar z owoców dzikiej róży.
Dwie łyżki stołowe owoców dzikiej róży zalać 200 ml wody, gotować przez piętnaście minut a, następnie ostudzić. Po tym przecedzić i pić po 1/3 szklanki trzy dziennie .

Czas trwania kuracji – dwa tygodnie. Co trzy miesiące powtarzać kurację.

Sok z pietruszki

Bardzo skuteczny środek przy schorzeniach układu moczowego-płciowego i kamieniach w nerkach (szczególnie wtedy, gdy w moczu znajduje się białko, lub w nerkach jest infekcja). Sok z pietruszki jest jednym z najsilniej działających, dlatego też należy go spożywać oddzielnie, w czystej postaci, w ilości powyżej 30-50 g.
Po wydaleniu kamieni z nerek należy zmienić sposób odżywiania ponieważ kamienie są tylko skutkiem, główną przyczyną ich tworzenia się – to nadmiar kwasu moczowego i jego soli, które to w wyniku wielu przyczyn (zaburzenia przemiany materii, dziedziczności, itp.) nie są wydalane z organizmu.
Należy wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające dużo białka, szczególnie: wątrobę, smażone i wędzone mięso, ryby solone, buliony mięsne, itp. Należy spożywać więcej sałatek, surówek owoców, przerośniętej pszenicy, codziennie pić soki. Sałatki można umiarkowanie solić, żeby stymulować prace nerek i unikać słodyczy, która je zaburza.

Okłady z imbiru

Najważniejszym celem okładów z imbiru jest wytworzenie silnej cyrkulacji krwi i płynów ciała (woda, limfa) w miejscach stagnacji. Stagnacja zwykle przejawia się w formie bólu, zapalenia opuchnięcia, sztywności. Okład z imbiru pobudza krążenie krwi i limfy, rozluźnia napięcia. Kompres z imbiru pobudza zatrzymaną energię, aktywizuje ruch płynów w ciele, rozmiękcza i rozpuszcza śluzy, tłuszcze i skrystalizowane minerały, rozszerza naczynia krwionośne.

Kiedy stosujemy kompres?

Silny lub chroniczny ból, stany zapalne, astma, usuwanie i zmiękczenie złogów, napięcia mięśni.

Wykonanie – potrzebna jest druga osoba.

Zgotować w garnku z pokrywką około 3-4 litrów wody. Do wrzątku wrzucić zawinięty w gazę starty imbir (nie obieramy go ze skórki). Gaz zmniejszamy tak, żeby woda gotowała się, ale nie wrzała za mocno.

Osoba poddająca się zabiegowi, kładzie się na brzuchu odkrywając nerki. W nogach leży przygotowany suchy ręcznik (ochraniający koc przed zmoczeniem) i koc oraz ręcznik do okładów wielkości 80/40cm.

Terapeuta-pomocnik skręca ręcznik w tzw. marchewkę i trzymając za końcówki, środek ręcznika zanurza we wrzątku. Następnie należy ostrożnie wykręcić ręcznik nad garnkiem i tak ze skręconym ręcznikiem przejść do osoby leżącej.

Rozkładamy ręcznik składając go na pół wzdłuż, bardzo szybkimi ruchami dotykamy pleców leżącego, ale nie kładziemy ręcznika od razu. Kiedy osoba leżąca zaakceptuje temperaturę, zostawiamy ręcznik na plecach w okolicy nerek, przykrywamy suchym ręcznikiem oraz kocem.

UWAGA! Nie przyklepujemy rękoma środka okładu!!! Po 3-4 min ręcznik jest już chłodny, więc wyciągamy go pozostawiając na rozgrzanych plecach koc. Ponownie moczymy we wrzątku (garnek jest cały czas na ogniu przykryty pokrywką) i powtarzamy okład.

Czynność tą wykonujemy tak długo, aż na plecach w okolicy nerek pojawi się czerwony odczyn. Będzie to świadczyło o pobudzeniu nerek do pracy.

Należy zwrócić uwagę na odczyny czerwone na nerkach, ponieważ nie zawsze są jednakowo intensywne. Można w ten sposób sprawdzić, która z nerek wolniej pracuje lub potrzebuje pomocy.

Okłady wykonujemy przez trzy kolejne dni, doprowadzając tą samą wodę do wrzenia. Jeśli schorzenie wymaga wielokrotnych powtórzeń to po upływie 10 dni okłady można powtórzyć przez trzy dni.

Oczyszczanie nerek powyższym sposobem można zastosować jako samodzielną kurację lub jednocześnie z jedną z poniższych kuracji ziołowych. Należy pamiętać, że prawidłowa kolejność w stosowaniu sposobów na oczyszczanie narządów z toksyn jest taka, iż najpierw trzeba oczyścić jelita, później wątrobę, a dopiero potem można pozostałe narządy. Wydaje się jednak, że samo stosowanie okładów na nerki może być stosowane bez wstępnych oczyszczań, jeśli jednak ktoś chce w sposób odpowiedzialny potraktować swój organizm, powinien postępować według zaleceń naturoterapeutów, czyli po kolei. Wybierając jeden z poniżej podanych sposobów na odtrucie dróg moczowych trzeba bezwzględnie trzymać się powyższego zalecenia.

Oczyszczanie za pomocą olejku z jodły syberyjskiej

Przeciwwskazania: okres ciąży i laktacji.

Czas trwania: 11 dni.

Przebieg kuracji: Należy przygotować około 150 g następującej, moczopędnej mieszanki ziołowej (po 30 g każdego składnika): lebiodka pospolita, szałwia lekarska, melisa lekarska, rdest ptasi, dziurawiec zwyczajny.

Mieszankę zaparza się w proporcji 2 łyżki rozdrobnionych ziół na szklankę wrzątku, pozostawić na 15- 30 minut pod przykryciem, przecedzić. Przez pierwsze 6 dni pije się ją kilka razy dziennie (najlepiej w przerwach między posiłkami) po 100- 150 ml ciepłego naparu, wymieszanego z miodem (1 łyżeczka). Przez następne 5 dni 3 razy dziennie wypija się po 100 ml chłodnego naparu z dodatkiem 5 kropli olejku z jodły syberyjskiej (należy dokładnie wymieszać i pić przez rurkę chroniąc w ten sposób zęby przed kontaktem z olejkiem) 30 minut przed posiłkami. W trakcie całej kuracji należy odżywiać się laktoowo- wegetariańsko. Rezultaty tej kuracji będą widoczne pod koniec kuracji w postaci zmętniałego moczu, który może zawierać kamyczki oraz brunatne lub ciemnoczerwone cząstki sklejonego olejkiem jodłowym piasku. Z dwutygodniowymi przerwami kuracje można powtarzać aż do uzyskanego pożądanego stanu.

Oczyszczanie za pomocą arbuza

Przeciwwskazania: okres ciąży i laktacji, menstruacja, choroby sercowe, kamica nerkowa przebiegająca z zatrzymaniem płynów w organizmie, kamica fosforanowa z tworzeniem kamieni w alkalicznym moczu.

Czas trwania: od 1 do 3 tygodni

Przebieg kuracji: Regularnie w dzień, a nawet częściowo w nocy należy żywić się arbuzami i ciemnym pieczywem. W okresie od godz. 15.00 do 19.00 należy zrobić ciepłą kąpiel jednocześnie jedząc dużo arbuza, co razem spowoduje intensywne wydzielanie moczu. Można zamiast kąpieli w tym czasie zastosować okład z imbiru na nerki. Powoduje to „zrywanie” i „wyrzucanie” piasku i kamieni z nerek, a ciepło rozszerza drogi moczowe, niwelując ból procesu oczyszczania. W chwili rozpoczęcia usuwania złogów może dojść do zasłabnięcia, potrzebna jest zatem obecność osoby towarzyszącej bądź zastosowania środków przepisanych przez lekarza.

Przepisy na naturalne medykamenty w przypadku złego funkcjonowania nerek:

Usuwanie kamieni nerkowych i piasku na nerkach

Sok z marchwi, selera i korzenia pietruszki
proporcje 9:5:2
Należy pić po pół szklanki soku 3 – 4 x dziennie, przez 2 tygodnie.
Kuracje przeprowadza się raz na rok w okresie letnio-jesiennym.

Sok z marchwi, selera naciowego, natki pietruszki i ogórka

Marchew, 2-3 łodygi selera naciowego, ½ szklanki natki pietruszki, ½ ogórka.

Mikstura z cytryn, czosnku i przegotowanej wody

Zmiksować 3 cytryny ze skórką bez pestek i około 20g czosnku. Dodać 1 litra wody przegotowanej i odstawić na pełną dobę. Potem przecedzić.
Pić codziennie rano po około 50ml.

Cytryna, miód i olej roślinny
Jedną cytrynę zalać wrzątkiem, zetrzeć na tarce i usunąć pestki.
Dodać około 50g miodu i 50g oleju, przełożyć do słoika i zakręcić.
Pić po 1 łyżce stołowej 4-5x dziennie.

Sok z korzenia pietruszki
Pić 30-50g 1 x dziennie od października do stycznia.
W oczyszczeniu nerek pomocny jest również wywar z korzenia pietruszki.
Przy kłopotach z nerkami należy też zmienić dietę. Należy ograniczyć spożycie soli, pokarmów białkowych (w tym również roślinnych) i unikać siedzącego trybu życia.

Herbatki na nerki

Kuracja 21 dniowa.
Mieszanka na 3 tygodnie:

 • 15 g skrzypu,
 • 10 g pokrzywy,
 • 8 g rdestu ptasiego,
 • 6 g dziurawca.

Wszystkie zioła dokładnie mieszamy. 1/2 łyżeczki ziół zalewamy 1 szklanką wrzątku. Po 10 minutach odcedzamy. Ponownie bierzemy taką samą ilość mieszanki i zalewamy 2 szklankami wrzątku.
Gotujemy 10 minut, cedzimy i łączymy z mieszanką, która była przygotowana wcześniej. Te 3 szklanki herbatki wystarczą na 2 dni. (3 x 1/2 szkl. herbatki)
Pić przestudzoną przez 3 tygodnie.
Po 21 dniach kuracji należy zrobić 2 tygodniową przerwę.

OSTRE ZAPALENIE NEREK:

Po 50 g
1. Ziele nawłoci (Hb. Solidaginis)
2. Ziele dziurawca (HB. Hyperici)
3. Ziele skrzypu polnego (Hb. Equiseti)
4. Ziele fiołka trójbarwnego (Hb. Violae tricol.)
5. Kwiat wiązówki (Flos Ulmariae)
6. Korzeń pieciornika (Rd. Tormentillae)
7. Korzeń wilżyny (Rd. Ononidis)
8. Kłącze perzu (Rhiz. Agropyri)
9. Znamię kukurydzy (Stgm. Maydis)
10. Liść brzozy (Fol. Betulaae)
11. Ziele rdestu ptasiego (Hb. Polygoni avicul.)
Pić w 1-wszym tygodniu 2 x dziennie po pół szklanki przed posiłkiem, w następnych tygodniach 3 x dziennie po pół szklanki. (O. Czeslaw klimuszko)

ZAPALENIE MIEDNICZEK NERKOWYCH:
Po 50 g
1. Kora wierzby (Cort. Salicis)
2. Strąk fasoli (Peric. Phaseoli)
3. Liść borówki czernicy (Fol. Myrtilli)
4. Liść podbiału (Fol. Forfarae)
5. Liść pokrzywy (Fol. Urticae)
6. Ziele serdecznika (Hb. Leonuri)
7. Ziele dziurawca (Hb. Hyperici)
8. Ziele świetlika (Hb. Leonuri)
9. Kłącze perzu (Rhiz. Agropyrii)
10. Korzeń mniszka lekarskiego (Rd. Taraxacil)
Pić 3 x dziennie po szklance cieplej herbatki, 20 minut przed posiłkiem. (O. Czesław Klimuszko)

ZAPALENIE KŁĘBUSZKÓW NERKOWYCH:
Po 50 g
1. Liść mącznicy (Fol. Uvae ursi)
2. Ziele serdecznika (Hb. Leonuri)
3. Ziele dziurawca (Hb. Hyperici)
4. Kora wierzby (Cort. Salicis)
5. Liść podbiału (Fol. Farfarae)
6. Kwiat bzu czarnego (Flos Sambuci)
7. Kwiatostan kocanki (Infl. Helichrysi)
8. Ziele rdestu ptasiego (Hb. Polygoni acicul.)
9. Kora kaliny koralowej (Cort. Viburni opuli)
10. Kłącze perzu (Rhiz. Agropyri)
11. Liść brzozy (Fol. Betulae)
Pić w pierwszym tygodniu 2 x dziennie po pół szklanki przed posiłkiem, w następnych 3 x dziennie po pół szklanki. (O. Czesław Klinuszko)

ZAPALENIE PĘCHERZA:
po 50 g
1. Liść jeżyny fałdowanej (Fol. Rubi frut.)
2. Liść mięty pieprzowej (Fol. Menthae piper.)
3. Liść pokrzywy (Fol. Uricae)
4. Kwiat bzu czarnego ( Flos Sambuci)
5. Koszyczki rumianku (Anth. Chamomille)
6. Ziele krwawnika (Hb. Millefolli)
7. Ziele skrzypu polnego (Hb. Equiseti)
8. Liść podbiału (Fol. Farfaraei)
9. Kłącze perzu (Rhiz. Agropyri)
Pić 2 x dziennie po szklance przed posiłkiem. (O. Czesław Klimuszko)