Koktajle proteinowe

Czym są koktajle proteinowe? 
Koktajle białkowe to nic innego jak sproszkowane suplementy białkowe. Zawierają one duże ilości białka potrzebnego nam do budowy i odbudowy mięśni. Spożywa się je z mlekiem lub wodą. Można dodać także owoce do koktajlu. Po dodaniu owoców smakują one prawie jak zwykły koktajl owocowy z jogurtem. Białko w tych koktajlach pochodzi z reguły z jak, soi czy produktów mlecznych.

Jak koktajle białkowe mogą pomóc w odchudzaniu?

Białka jak wiadomo pomagają nam w budowie masy mięśniowej, która jest potrzebna w procesie odchudzania. Większa masa mięśniowa pozwala na szybsze spalanie kalorii, ponieważ mięśnie mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać jak kulturyści, nie o to tu chodzi.

Badania pokazały, że regularne spożycie koktajli białkowych może spowodować spadek wagi od 2 do 3 kg w ciągu miesiąca. Oczywiście jest to możliwe przy trzymaniu się niskokalorycznej diety. Jednocześnie potrzebny jest program ćwiczeń, treningu.

Zaleca się spożycie 2 gramów białka za każdy kilogram naszej masy ciała. Jeśli więc ważymy 70kg to minimalna dzienna dawka protein to 140g. Idealnie powinno się tą dawkę podzielić na 6 posiłków dziennie, ale często jest to trudne do wykonania a czasami niewykonalne. I tu z pomocą przychodzą nam koktajle proteinowe, które pozwalają na idealne rozłożenie dawki białka w ciągu dnia.

Koktajle proteinowe najczęściej są używane przez mężczyzn do budowania mięśni i spalania tłuszczu podczas treningów siłowych. Częstym pytaniem jest, więc, czy są koktajle białkowe dla kobiet. Otóż tak, i są to koktajle na bazie soi, które pomagają kobietom w walce z cellulitem. Pomagają one także w utrzymywaniu prawidłowej wagi.

Kiedy stosować koktajle wysokobiałkowe? 

Nie należy zastępować każdego posiłku koktajlem proteinowym. Najlepszą porą jest poranek. Nie należy ich stosować wieczorem. Inną dobrą porą jest wypicie koktajlu po właśnie odbytym treningu. Pozwoli to na szybszą regeneracje mięśni zmęczonych treningiem.

Jest wiele przepisów na domowe koktajle proteinowe, które samemu możemy zrobić. Większość z nich jest bardzo prosta. Potrzebny jest proszek proteinowy, mleko i mikser. Do tego przydadzą się różnego rodzaju owoce. Także smak i ich wygląd zależy tylko od naszej wyobraźni.

Reklamy