30 days challenge – Olej kokosowy dla włosow

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o cudownych właściwosciach oleju kokosowego, ktory niegdyś zyskał sobie niechlubną opinię niezdrowego wielonasyconego oleju przyczyniającego się do chorób oraz otłosci. Na szczęście, obecnie wiele badań potwierdza jego cudowne właściwosci lecznieczo-upiekszajające, przez co z powodzeniem można powiedzieć, że dzis przeżywa on renesans.

Zatem, co to jest ten olej kokosowy?

Olej kokosowy (zwany też masłem kokosowym, tłuszczem kokosowym) – olej otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry – twardego miąższu orzechów palmy kokosowej.

Najczęściej w sprzedaży spotykany jest jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. Olej kokosowy jest specyficzny w swojej postaci bo poniżej temperatury 25°C przybiera postać ściętego, białego tłuszczu (stąd nazwany także masłem kokosowym).

Jakie korzyści ze stosowania oleju kokosowego?

Oljek kokosowy posiada bogate wlściwosci odzywcze, lecznicze oraz kosmetyczne. Niemal nie sposób wymienić wszystkich zastosowań oleju w codziennym zyciu. Tym zainteresowanych eksplorowaniem własciwości tego oleju polecam stronę 122 Uses of coconut oil.  Lista jest naprawdę imponująca i każdy z was znajdzie dla siebie conajmniej kilka korzyści, jakie przyniesie mu stosowanie oleju kokosowego.

W dzisiejszym poście skupię sie jednak na tylko ułamku wlaściwości oleju kokosowego, a mianowice…

OLEJ KOKOSOWY DLA WŁOSÓW

Jeśli obserwujemy:

  • przesuszone, słabe włosy
  • rozdwojenie końcówek
  • brak blasku wlosów
  • łupierz
  • wypadanie włosów

to koniecznie powinnismy zacząć stosowanie oleju na nasze włosy.

Olej kokosowy jako jedyny chroni włosy przed utratą protein, dzięki swej specyficznej budowie jest on w stanie wniknąć w strukturę włosa i dokładnie go nawilżyć, dzięki czemu włosy stają się miękkie, lśniące i mocne.

Z kolei olej stosowany na skórę głowy wzmacnia cebulki, zapobiegając wypadaniu włosów, jak również stymuluje wzrost wlosów. Zwiększa ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem.

Jaki olej stosować na włosy?

OLYMPUS DIGITAL CAMERACo do oleju kokosowego do celów kosmetycznych możemy kupić najzwyklejszy olej tłoczony na zimno, np. z formy KTC. jednakże na rynku możemy znależć wersje olejku kokosowego wzbogaconego henną i cytryną. Taką wersję kokosowej odżywki oferuje np. firma Vatika.

Podczas mojego oststniego pobytu w Indiach przywiozłam sobie całą siatkę olejków i odżywek kokosowych, w tym produkty Vatiki. Jednakże produkty tej marki są już bardzo popularne i bez problemu znajdziemy taką odżywkę w internecie.

Jak stosować olej kokosowy?

Aby zaaplikować olej na nasze włosy w pierwszej kolejności musimy olej upłynnić. Można to zrobić na kika sposóbów – wstawić na kilka sekund do mikrofalówki, położyć na grzejniku, albo poprostu wziąć odrobinę masła kokosowego na dłonie i go rozetrzeć. Pod wpływem ciepła naszych dłoni olej się upłynni i będziemy mogli bepośrednio wcierać go we włosy. Przy okazji zafundujemy naszym dłonią wspaniałą odżywke.

Aby odżywić włosy olejem należy go wmasować na mokre lub suche włosy, nałożyć na nie foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem.
Olej można pozostawić na włosach na godzinę lub całą noc, a następnie dokładnie je umyć. Ja osobiście wmasowuje olej w suche włosy i pozostawiam na całą noc.

Olej można używać również bez spłukiwania. Należy jednak uważać z ilością nakładaną jednorazowo na włosy, aby nie obciążyć i nie przetłuścić włosów. Ponadto, oleju można również użyć jako serum na zniszczone końcówki.

Efekty działania kokosu?

CAM00665Zgodnie z tytułem postu, zaczyna 30 dniowy test sprawdzający, jakie efekty przyniesie moim włosom regularne stosowanie oleju przez 30 dni (aplikowanego co drugi dzień na noc). Moje włosy są cieńkie, lekko przesuszone na wierzchu (efekt rozjaśniania), przez to trochę matowe. Mam nadzieję, że po kuracji kokosem bedę mocno nawilżone, błyszczące i szybciej będą rosnąć.

A tutaj infografika na temat innych cudownych własciwości kokosa.
The Amazing Benefits of Coconut Oil [INFOGRAPHIC]
Courtesy of Natural Healthy Concepts: The Amazing Benefits of Coconut Oil [INFOGRAPHIC]

Reklamy